Öne Çıkanlar

Guru Dive Dalış Merkezi - Tüplü Dalış Eğitimi - Dalgıç Kursu

Palet Çeşitleri

Eğer ayağınız 52 numara değilse sualtında itiş gücü sağlamanız biraz zor olacaktır. Bu nedenle farklı marka, model ve görünümde paletler kullanılır. Paletler genel olarak ikiye ayrılır:

Açık Paletler
Scubada açık paletler kullanılır. ‘Açık‘ tan kasıt, paletin topuk kısmının olmamasıdır. Bir koruyucu ekipman olan “patik” ile kullanılır. Patikle birlikte ayak palete giyilir ve sonrasında paletin arkasında bulunan kayış ayak bileğinin hemen arkasına çekilip kilitlenir. Bu kayış, açık bayan ayakkabılarındaki bilek kayışıyla aynı yere oturur.

Açık paletler, patikle beraber kullanıldığı için suyun altında saatler geçiren scuba dalgıçları için idealdir. Çünkü patik, dalgıcı hem soğuktan, hem de olası çizik/kesiklerden korur. Özellikle kıyı dalışı yapan dalgıçlar kumsaldaki çakıllardan çok şikayetçi olur.

Kapalı paletlere göre daha kalın ve ağırdır. Çünkü scuba yapan bir dalgıç ve üzerinde ağır ekipmana ancak bu şekilde itiş kuvveti sağlanabilir.

Kapalı Paletler
Paletin arkası kapalıdır. Herhangi bir alış-veriş merkezinde, yazlık reyonunda gördüğünüz paletler kapalı paletlerdir, ayağın tamamını kaplarlar. İnce ve hafiftir. Kullanımı kondisyon ya da bacak kası gerektirmez. Ancak ayaklar çıplak olarak paletin içine girdiğinde dolayı sizi soğuğa karşı korumaz. Bilekler açıkta olduğu için ayrıca çizilmelere karşı da savunmasız kalırsınız.

Kapalı paletler hafif olduğu için serbest dalgıçlar tarafından tercih edilir. Ayrıca deniz kenarında yaşayıp yüzmeyi seven ve hızlı yüzmek isteyen insanlar için kullanımı oldukça basit ve düşük maliyetlidir.

Open Water Diver kurslarında (giriş seviyesi) öğrencilere hem sağlıklı olduğu hem de kondisyon gerektirmediği için kapalı palet verilir.