Öne Çıkanlar
Guru Dive Dalış Merkezi - Tüplü Dalış Eğitimi - Dalgıç Kursu

Soner YARKIN

Yalova/Armutlu sahillerinde küçük yaşlarda başlayan dalış aşkı, 1996 yılında Türk Balıkadamlar Kulübüyle tanışmasıyla ve brövesini almasıyla belgelendi. CMAS 1,2,3 yıldız dalıcılık ve tüm eğitmen eğitimlerini Türk Balıkadamlar Kulübünde aldı. Kulüp bünyesinde geçmişden gelen gelenekler ışığında karşılıksız olarak bir çok görevde bulundu ve yüzlerce öğrenci yetiştirdi.

2004 yılında Türkiye Sualtı Sporları Federasyonun da meydana gelen yönetim değişikliği ile Federasyonun yönetim kadrosunda yer aldı. 2006 yılında Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu Sualtı Görüntüleme Kurulu Başkanlığı görevine atandı. 2008 yılında da CMAS Sualtı Görüntüleme Kurulu üyeliğine seçildi. 2015 yılında Federasyonda meydana gelen yönetim değişikliği ile Federasyondaki tüm görevlerinden istifa etti. 2004-2015 yılları arasında 11 kez TSSF Altın Palet Sualtı Görüntüleme Türkiye Şampiyonası direktörlüğü, 1 kez ev sahibi olarak Bodrum da gerçekleştirilen CMAS Sualtı Fotoğraf Dünya Şampiyonası direktörlüğü, 2007 yılında Mauritus Adasında,2013 yılında Küba/Cayo Largo’da  ve 2015 yılında Zeeland/ Hollanda’da yapılan CMAS Sualtı Fotoğraf Dünya Şampiyonasında 3 kez Milli Takım kaptanı olarak görev yaptı. Ayrıca Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu’nun resmi yayın organı olan ve tüm Türkiye ye dağıtılan Deniz Magazin Dergisi yazı işleri Müdürlüğü görevi ve Federasyon’nun mail grubu moderatörlüğü görevini üstlendi. Yaklaşık 15 ölümlü dalış kazasını soruşturmakla görevlendirildi ve birçok dava da bilirkişilik yaptı. Türkiye Sualtı Sporları Federasyonundan yetki belgesi almış olan dalış merkezlerinin denetlemelerinde görev aldı. Yurtiçi ve yurtdışı fuarların sorumlusu olarak Türkiye de ve her yıl Dusseldorf da yapılan ve Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yönetilen Boot Dusseldorf Dalış fuarında ülkemizi temsilen 4 yıl boyunca tanıtım faaliyetlerinde bulundu. Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu’nun gerçekleştirdiği 1 ve 2 yıldız Eğitmen Eğitimlerinde, ayrıca Rehber dalıcı ve 3 Yıldız Eğitmen Eğitimi kurslarında görevler aldı.

Halen CMAS Sualtı Görüntüleme kurulu üyesi olarak görevine devam eden Soner Yarkın, kendine ait firmasında Deniz Taşımacılığı, Gemi Brokerlığı ve Chartering yanında Tarım ve Orman Ürünleri İthalat İhracat işleri ile uğraşmaktadır. Donanımlı dalış sporu harcinde ayrıca Mağaracılık, Yelken ve Bisiklet sporlarıyla da uğraşmaktadır.