Öne Çıkanlar
Guru Dive Dalış Merkezi - Tüplü Dalış Eğitimi - Dalgıç Kursu

Tüplü Dalış Eğitimi

Su üstünde olmanız, su altındaki büyüleyici atmosferin kapılarını aralamaz. Bu yüzden yüzmek size yetmeyebilir. Dünyamızın ¾’ünün sular ile kaplı olduğunu düşünürsek, yeryüzündeki yaşam döngüsünün çok daha fazlası su altında yaşanmaktadır. Su altında hayal edebileceğimizden çok daha büyüleyici ve gizemli bir dünya var. Bu dünyayı keşfe çıkmak içinse en keyifli yol tüplü dalış yapmaktır. O zaman hadi gelin tüplü dalış eğitimi ile ilgili merak ettiğiniz soruları aşağıda yanıtlayalım.

Öncelikle turlarımıza gelerek günübirlik Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu kuralları gereği maksimum 5 metreye kadar deneme dalışı (Discovery) yapabilirsiniz. Belki bu su altı dünyası ile tanışmak isteyenler için yeterli olabilir ancak bu gizemli dünyayı yakından görebilmek için biraz daha derine inmek gerekebilir. Bunun içinde dalış eğitimi almak şart. Sırasıyla 1 yıldız, 2 yıldız ve 3 yıldız olarak adlandırılan brövelere sahip olarak farklı derinlik ve yetilere sahip uzman dalıcı olabilirsiniz.
 

Dalış Eğitimi


Başlangıç Seviyesi (1 Yıldız Dalıcı) Eğitimi

Öncelikle dalış merkezimize kayıt yaptırmanız gerekiyor. Kayıt için yanınızda TC kimlik numarası yazan bir kimlik kartınızın olması yeterli olacaktır. 18 yaşından küçük dalıcı adayları velisi ile beraber gelmelidir. (Eğitim alabilmek için 14 yaşını doldurmuş olmanız gerekmektedir.)

İlk olarak 12-15 saat arasında okulumuzda teorik eğitim göreceksiniz. Bu eğitimler 1-2 hafta sürecek şekilde günlere bölünecektir. (Kayıt sırasında TSSF 1 Yıldız Dalıcı Kitabı, TSSF Dalış Kayıt Defteri sizlere teslim edilecektir.) İyi dalgıç olmanın yolu, iyi bir teorik eğitimle başlar. Teorik eğitimlerimiz keyifli ve eğlenceli geçmekte olup çok bilgilendiricidir. Bu yüzden teorik eğitime çok önem veriyoruz. Teorik eğitim sınıflarımız en fazla 3-4 kişiden oluşmaktadır. Teorik eğitimlerimize gündüz veya akşam gruplarımızdan birini seçerek katılabilirsiniz.

Teorik eğitimde hangi konuları göreceğiniz hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayabilirsiniz.

Teorik eğitim safhası bittikten sonra artık açık deniz dalışları için hazırsınız. Sizinle beraber açık deniz dalışlarımızı yapmak için şehir dışına ya da İstanbul'daki dalış teknemizde talebinize göre mavi denizlere yolculuk yapıyoruz. Toplam 5 adet açık deniz dalışı gerçekleştiriyoruz. İlk 2 dalışımızı 5-6 metrede yaptıktan sonra, 3. ve 4. dalışlarımızı 10-12 metre derinlikte gerçekleştiriyoruz. Son dalışımızı da 18 metreye yapıyoruz.

Pratik açık deniz dalışlarımızı başarılı bir şekilde bitirince sizleri 50 sorudan oluşan test usulü bir sınav beklemekte olacak. Bu sınavdan en az 70 puan almanız gerekiyor. Bu aşamaları başarı ile geçtikten sonra artık dünyadaki tüm denizlerde 18 metre derinliğe kadar Buddy’niz ile beraber dalışlar gerçekleştirip daha önce keşfedemeyeceğiniz bir dünyanın kapılarını açmış oluyorsunuz.

Artık 1 yıldız dalıcı adayı olarak su altını keşif dalışlarına başlayabilirsiniz. Guru Dive olarak her hafta İstanbul'da olmak üzere, ülkemizin farklı bölgelerinde ve yurtdışındaki dalış etkinliklerimizde sizlerle beraber müthiş dalışlar gerçekleştiriyoruz.
 

1 YILDIZ DALICI KURS BEDELİ: 9000TL (Fiyata dahil olanlar 12-15 saat sınıfta teorik eğitim, İstanbul içinde kendi tesislerimizde ve teknemizden yapacağınız 5 eğitim dalışı, tüm dalış ekipmanları kira bedelleri, orjinal TSSF 1 Yıldız dalıcı kitabı, dalış kayıt defteri, TSSF'ye ödenecek olan tüm harçlar ve bröve masrafları.)
** Eğitim dalışlarını isteyen öğrencilerimiz şehir dışında gerçekleştirebilir.


Aşağıdaki bilgiler ile çekinmeden bizlere soru sorabilir ve detaylı bilgi alabilirsiniz.

Özgür ÖZBEK
+90 533 655 84 00
+90 212 482 09 10

info@gurudive.com
 


Tüplü Dalış Eğitimi

 

DALIŞ EĞİTİMİ İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZ

 

Sualtında nefes almak, büyülü bir dünyayı doyasıya keşfedebilmektir. Uçarcasına bir özgürlüktür.Li Mu Jeng’in sualtına dair bir sözü bunu güzel açıklamıştır;

"Yalnızca ıslanmak değildir dalmak, özgürlüktür insanı mavi derinliklere sürükleyen; Bir büyük dünyadır gürültü ve kötülüklerden soyutlanmış, sadece kendi nefesin ve büyülü bir yolculuk."
Size ayrılan eğitim sürenizi aksatmadığınız müddetçe, kolay, güvenli ve bir o kadar da eğlenceli bir spordur. Başlangıç seviyesi dalış eğitimleri; Teorik eğitim, sığ su çalışmaları ve açık deniz dalışlarından oluşmaktadır.
14 yaşın üzerinde, herhangi bir sağlık probleminiz yoksa, tüm dalış sistemlerinin başlangıç seviyeleriyle dalışa hemen başlayabilirsiniz.
Dalış eğitimleri, dünyanın hemen her yerinde geçerli olan sistemler ile verildiğinde (CMASve PADI gibi,) kurs sonunda alacağınız sertifikalar bu eğitimlerinizi belgelemiş olur.
Basitçe, 8-10 saatlik teorik eğitimlerinizi 3 ila 4 gün içerisinde tamamlayabilir, dalış merkezinizin hazırladığı ve size uygun olan dalış programlarından birine katılarak pratik eğitim dalışlarınızı tamamlayabilirsiniz.
Teorik eğitimlerinizi başvuru yaptığınız yetkili bir dalış merkezinin sınıflarında; Pratik eğitimlerinizi ise, havuz veya sığ su dalışları ile birlikte yapılacak dalış turlarında alabilirsiniz.
Dalış yapabilmeniz için iyi bir yüzücü olmaktan öte, suda kendinizi iyi hissetmeniz yeterlidir. Unutmayın ki, yüzme fobisi olan birçok kişi dalışla bu korkusunu yenebilmiştir.
Dalış tüplerinin kullanım süresi, farklı etkenlere göre değişiklik gösterir. Kullanılan tüp hacimleri, ne kadar derine dalındığı, dalış tecrübesi ve ortam şartlarına göre dalış süresi değişkenlik göstermektedir.
Discovery veya tanıtım dalışı olarak adlandırdığımız programla, eğitim almadan, kısa bir bilgilendirmeyle(brifing) sığ derinliklerde deneme dalışı yapabilirsiniz.
Türkiye karasularında sportif dalış limiti 30mt. dir. Başlangıç seviyesi olan CMAS 1 Yıldızve PADI Open Water dalıcıları maks. 18mt. ye dalabilirler. Diğer tüm seviyeler(eğitmenler dahil) sportif dalış limitine uymalıdır.
Kesinlikle değildir. Eğer yumuşak lens kullanıyorsanız bunu sualtında da kullanabilirsiniz. Diğer yandan aynı gözlük camları gibi, maske camları da numaralı üretilebilmektedir. Bunun için dalış merkezinizden yardım alabilirsiniz.