Öne Çıkanlar

Guru Dive Dalış Merkezi - Tüplü Dalış Eğitimi - Dalgıç Kursu

Sıkça Sorulan Sorular

Sualtında nefes almak nasıl bir duygudur?
Sualtında nefes almak, büyülü bir dünyayı doyasıya keşfedebilmektir. Uçarcasına bir özgürlüktür.Li Mu Jeng’in sualtına dair bir sözü bunu güzel açıklamıştır;
“Yalnızca ıslanmak değildir dalmak, özgürlüktür insanı mavi derinliklere sürükleyen; Bir büyük dünyadır gürültü ve kötülüklerden soyutlanmış, sadece kendi nefesin ve büyülü bir yolculuk.”

Dalışa ne zaman başlayabilirim?
14 yaşın üzerinde, herhangi bir sağlık probleminiz yoksa, tüm dalış sistemlerinin başlangıç seviyeleriyle dalışa hemen başlayabilirsiniz.

Öğrenilmesi zor bir spor mudur?
Size ayrılan eğitim sürenizi aksatmadığınız müddetçe, kolay, güvenli ve bir o kadar da eğlenceli bir spordur. Başlangıç seviyesi dalış eğitimleri; Teorik eğitim, sığ su çalışmaları ve açık deniz dalışlarından oluşmaktadır.

Verilen eğitimlerin geçerliliği ve kapsamı nedir?
Dalış eğitimleri, dünyanın hemen her yerinde geçerli olan sistemler ile verildiğinde (CMASve PADI gibi,) kurs sonunda alacağınız sertifikalar bu eğitimlerinizi belgelemiş olur.

Ne kadar zaman içerisinde eğitimlerimi tamamlarım?
Basitçe, 8-10 saatlik teorik eğitimlerinizi 3 ila 4 gün içerisinde tamamlayabilir, dalış merkezinizin hazırladığı ve size uygun olan dalış programlarından birine katılarak pratik eğitim dalışlarınızı tamamlayabilirsiniz.

Dalış eğitimlerimizi nerede alacağız?
Teorik eğitimlerinizi başvuru yaptığınız yetkili bir dalış merkezinin sınıflarında; Pratik eğitimlerinizi ise, havuz veya sığ su dalışları ile birlikte yapılacak dalış turlarında alabilirsiniz.

Dalış yapmak için iyi bir yüzücü olmam şart mı?
Dalış yapabilmeniz için iyi bir yüzücü olmaktan öte, suda kendinizi iyi hissetmeniz yeterlidir. Unutmayın ki, yüzme fobisi olan birçok kişi dalışla bu korkusunu yenebilmiştir.

Dalış tüpünün içerisinde sadece oksijen mi var?
Dalış tüplerinin içerisinde saf oksijen değil, soluduğumuz hava bulunmaktadır (%78 Azot, %21 Oksijen ve %1 diğer gazlar). Tek farklılık, tüplerimizde nem olmamasıdır.

Bir tüple ne kadar süre dalış yapabilirim?
Dalış tüplerinin kullanım süresi, farklı etkenlere göre değişiklik gösterir. Kullanılan tüp hacimleri, ne kadar derine dalındığı, dalış tecrübesi ve ortam şartlarına göre dalış süresi değişkenlik göstermektedir.

Eğitim almadan önce bir deneme yapabilir miyim?
Discovery veya tanıtım dalışı olarak adlandırdığımız programla, eğitim almadan, kısa bir bilgilendirmeyle(brifing) sığ derinliklerde deneme dalışı yapabilirsiniz.

En fazla kaç metreye dalabilirim?
Türkiye karasularında sportif dalış limiti 30mt. dir. Başlangıç seviyesi olan CMAS 1 Yıldızve PADI Open Water dalıcıları maks. 18mt. ye dalabilirler. Diğer tüm seviyeler(eğitmenler dahil) sportif dalış limitine uymalıdır.

Tek başıma dalış yapabilir miyim?
Dalışın altın kurallarından biri de yalnız dalmamaktır. Dalışlarımızı, buddy sistemi denilen eşli dalış şeklinde yapmalıyız. Başta güvenlik olmak üzere, yardımlaşma ve paylaşımın bir arada olması için eşli dalış kesinlikle şarttır.

Dalış pahalı bir aktivite midir?
Yaptığınız her aktivite bir harcama gerektirir. Bu harcamalarınızın ne kadar olacağını sizler belirlersiniz. Verilen disiplinli eğitimler ve sertifikanızın geçerliliğini göz önünde bulundurarak da harcamalarınızı değerlendirebilirsiniz. Yine de bir karşılaştırma yapmak gerekirse, bu büyülü dünyaya girmek için ödeyeceğiniz miktar;

1). 1 tam gün sörf dersleri
2). 1 hafta sonu kaya tırmanışı dersi
3). 1 hafta sonu kayak dersleri
4). 2-3 saatlik özel golf dersleri
5). Dekorasyon ya da enstrüman dersleri
6). Güzel bir gece kulübünde eğlence… gibi aktivitelere eşdeğerdir.


Dalışa başlarken hangi malzemelere ihtiyacım olacak? Neler almalıyım?
Özellikle dalışa yeni başlıyorsanız, mayonuz, havlunuz ve terliğinizi yanınızda getirmeniz yeterlidir. Dalışlar sırasında ihtiyaç duyulan tüm ekipmanları dalış merkeziniz sağlayacaktır. Dalış sayınız ve tecrübeniz arttıkça, ihtiyaçlarınız dahilinde ekipman almak isterseniz, en doğru ekipmanı almak için dalış merkezinize ve eğitmenlerinize başvurabilirsiniz.

Numaralı gözlük kullanmam, dalış yapmama engel midir?
Kesinlikle değildir. Eğer yumuşak lens kullanıyorsanız bunu sualtında da kullanabilirsiniz. Diğer yandan aynı gözlük camları gibi, maske camları da numaralı üretilebilmektedir. Bunun için dalış merkezinizden yardım alabilirsiniz.

Tüple dalmak tehlikeli midir?
Dalış kurallarına ve limitlerine uyduğunuz sürece dalış, futboldan bile daha güvenlidir. Bunun için eğitim disiplininden ve devamlılığından uzaklaşılmaması gerekmektedir.

Vurgun nedir?
Halk arasında dalış denilince ilk akla gelen şeylerden biri de vurgundur ve adının ürkütücülüğünden olsa gerek, birçok kişi bu yüzden dalışı merak etmesine rağmen başlamamıştır. Dekompresyon hastalığı olarak geçen bu hastalık, dalış kurallarına ve limitlerine uyulduğu sürece başımıza gelmesi imkansız bir durumdur.

Klostrofobim var, dalışa engel midir?
Kapalı alan korkusu olarak geçen klostrofobi, psikolojik bir durumdur. Bizler ise dalışı, özgürlük olarak nitelemekteyiz. Ancak, kendinden emin olmayan arkadaşlarımız, deneme dalışlarına katılarak rahat hissedip hissetmediklerini kontrol edebilirler.

Sualtındaki tehlikeli canlılardan nasıl korunuruz?
Sualtı canlıları sadece kendilerini korumak zorunda kaldıklarında tehlikeli olabilirler. Dolayısıyla bilinçli birer dalıcı olmadığımız sürece tehlikeli olan onlar değil aksine bizleriz. Özellikle dalış yaptığımız bölgelerde potansiyel tehlikesi olan canlılar çok nadir bulunmaktadır.

Dalış yaparken birkaç tane de balık avlar mıyız?
Tüplü dalışlarda, sualtı avcılığı(zıpkın vs.) ve sualtından herhangi bir nesne çıkartılması kesin kurallarla yasaklanmıştır. Sürdürülebilir bir yaşam için bu tarz etik kurallara uymamız gerekmektedir.

Serbest dalış yaparken kulaklarım ağrıyor. Tüplü dalışta da aynı şey olacak mı?
Kulaklarınızdaki ağrı, artan basıncın kulak zarınızda yarattığı baskıdan kaynaklanır. Alacağınız dalış eğitiminde bu problemi ortadan kaldırmak için kullanılan basit teknikleri de öğreneceksiniz.

Nerelerde dalış yapabilirim?
Üç tarafı denizlerle çevrili yurdumuzda, başta Ege ve Akdeniz olmak üzere tüm denizlerimizde, mevsim şartları göz önünde bulundurularak uygun dalış noktalarında dalış yapılabilmektedir.  Dilerseniz düzenlenen yurtdışı turlarına katılarak, dünyanın dalış cennetlerine bir seyahat bile düşünebilirsiniz.