Öne Çıkanlar
Guru Dive Dalış Merkezi - Tüplü Dalış Eğitimi - Dalgıç Kursu

Regülatör seçerken Nedir bu WOB ?

Regülatör Seçerken - Nedir bu WOB ?
Bir dalıcının sahip olması gereken ekipmanlar nelerdir diye sorsak, ABC’den sonra ilk sayacağımız ekipmanlar arasında regülatör gelir. Dalış hayatına yeni başlayan her dalıcı öğrenme dönemini geçirdikten sonra kendi regülatörüne sahip olmak ister. Son zamanlarda ise pandeminin etkisi altındayız. Bu şartlar altında da kişisel hijyene daha fazla özen gösteriyoruz. Pandemi döneminde de dalış tekneleri hijyen kurallarına uyacak şekilde dalış ekipmanlarını tedarik ediyorlar. Her ne kadar kullanım öncesi ekipmanlar titizlikle dezenfekte edilse de biz dalıcılar bu günlerde kendi regülatörümüze sahip olmayı her zamankinden daha fazla istiyoruz.
Regülatör almaya karar verdiğimizde de ürün araştırmalarına başlıyoruz. Burada pek çok kritemiz var. Sizlere eğitimlerde de detaylı şekilde anlattığımız bilgileri ve deneyimlerinizi kullanarak ürünleri değerlendiriyorsunuz. INT mi olacak DIN mi? Piston mu olmalı Balans mı? Peki ya performansı? Cevabımız belli, tabii ki iyi olmalı. Daha yoğun hava soluduğumuz derinliklerde bile bize ekstra bir efor harcatmadan rahatlıkla nefes alıp verebilmemizi sağlayabilmeli. Nefes alıp verme esnasında herhangi bir kesinti veya anlık direnç değişiklikleri olmamalı. Tüm bunları kendi deneyimlerimizle  değerlendirebiliriz. Fakat bu değerlendirmeler kişiden kişiye değişecek ve öznel bir yargı olacaktır. İşte bu noktada karşımıza WOB çıkıyor. Peki nedir bu WOB?
İngilizcede Work of Breating kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. Türkçeye Nefes Alma Eforu olarak çevirsek de nefes alıp vermek için harcadığımız enerjiyi ifade eder ve enerji birimi olan joule ile ifade edilir. Birim zamanda harcanan enerji veya birim hacim başına harcanan enerji olarak hesaplanabilir. Genellikle regülatör üreticileri tarafında birim hacimde harcanan enerji olarak ölçülüp joule/litre olarak açıklanır. Kişisel değerlendirmeler dışında nesnel olarak ölçümlenebildiği için de bizlere dalış regülatörlerinin performanslarını kıyaslayabilmemizi sağlar. 
Dalış regülatörlerinin sahip olması gereken standartlar vardır. Avrupa Birliği’nin EN250 standardına göre bir açık sistem istemli dalış regülatörünün sahip olması gereken WOB değeri 3 joule/litre’nin altında olmalıdır. Değerin düşük olması nefes alıp vermek için harcayacağımız enerjinin daha az olması anlamına geldiği için regülatör bize daha iyi performans verecektir. Günümüzde ise yüksek performanslı olarak tanımladığımız dalış regülatörleri genellikle 0,70 ile 1,5 joule/litre arasındaki WOB değerine sahiptir. Dalış regülatörü üreticileri bu değerleri ürünlerinin teknik özellikler kısımlarında yayınlıyorlar. Ülkemizdeki distribütör sayfalarında ulaşamasanız da üreticilerin kendi sitelerinde bu değerler yer almaktadır. 
Bu bilgiler ışığında tercihlerinizi yaparak güvenli dalış hayatına devamınızı dilerim.
Dalın sağlıcakla.