Öne Çıkanlar
Guru Dive Dalış Merkezi - Tüplü Dalış Eğitimi - Dalgıç Kursu

İyi bir dalış için "Buddy Check"

"Buddy Check"
Sizlere dalışlarda "Buddy check" yapmanın önem ve faydalarından bahsetmek istiyorum.

Keyifli ve güvenli dalış yapmak için ekipmanlarımıza, hava koşullarına, fiziksel ve psikolojik durumumuza kadar her şeyin önem teşkil ettiğini düşünürsek atlanmaması gereken "buddy check" de vardır.

Dalış planlaması yapıldıktan sonra eşleştirilen buddy’ler birbirlerini iyi tanımayan ilk defa dalış organizasyonunda tanışmış kişiler olabilir. Bu sebeple suyun altında kendinizi ve buddy’nizi güvence altına almak istiyorsanız "Buddy Check" yapmayı önemsemeniz gerekmektedir. 

"Buddy Check"

  • Birlikte dalış yapacağınız ve "Buddy" niz olan kişi ile birlikte ekipman hazırlamayı tercih edin.
  • Her dalış ayrı bir heyecan olduğundan tek başına yapılan ekipman hazırlığında göremediğiniz eksiklikler olabilir.
  • Hazırladığınız ekipmanı mutlaka "Buddy" nize kontrol ettirin. Örneğin: Ahtapot bağlantı noktaları, tüpünüzün içindeki havanın temiz güvenli olması, kaçakların tespiti
  • Her şey hazırlandıktan sonra dalış öncesi "Buddy" niz ile mutlaka konuşun. Aşağıda önem arz edecek bir sürü kişisel bilgi edinebilirsiniz. Örneğin: Uykusunu aldı mı?, Akşamdan Alkol tüketimi yaptı mı?, Kullandığı ilaç var mı?, yavaş palet vuruyor olabilir, sağ ya da sol duyuları farklı çalışıyor olabilir, hava tüketimi nasıl, en son ne zaman dalış yaptı, her ihtimale karşı dalış hareketlerini tekrarlayabilirsiniz.
  • Dalışa geçileceği zaman kuşanılan ekipman üzerinizdeyken "buddy" niz ile tekrardan karşılıklı kontrolleri yapın. Örneğin: Yedek hava kaynağı "Buddy" nizin neresinde ve ne şekilde duruyor (Ulaşılabilir olduğuna mutlaka emin olun), ağırlık kemeri kolay sökülebilecek şekilde mi bağlanmış, maskesinin buğ yapmaması için gerekli önlemi almış mı?, tüpü Bc üzerinde nasıl duruyor ve iyi bağlanmış mı, Tüpün vanası açık ve kapatma payı bırakılmış mı?
  • Güvenli ve keyifli dalış geçirmeniz için kendinizi ve "Buddy" nizin hazır olduğuna emin olduğunuzda dalışı icra etmeye geçebilirsiniz.


Keyifli ve güzel dalışlar dilerim.

Umut Uryan
CMAS 3 Yıldız Dalıcı