Öne Çıkanlar

Guru Dive Dalış Merkezi - Tüplü Dalış Eğitimi - Dalgıç Kursu

Dalgıç Kursu - Dalış Eğitimi

Dalgıç kısaca suyun altında belli bir süre yaşabilen, yaşarken de suyun altındaki yaşamı gözlemleyebilen kişi demektir.

Dalgıçlık aslında kendi içinde 2 branşa ayrılıyor. Serbest dalış ve Scuba dalış(Tüplü - donanımlı Dalış)

Serbest dalış : Suyun altında, kişinin dalmadan önce almış oladuğu tek bir nefesle akçiğer kapasitesi ve sakinliğiyle nefes alma ihtiyacına kadar yapılan sualtı dalışıdır.(yaklaşık süreler 0-10 Dk arasında)

Scuba (tüplü - donanımlı dalış) : Belirli bir hava depolaması(Dalış Tüpü yada Nargile) ile suyun altında, derinliğe bağlı olarak belli bir süre gecirilebilen dalış şeklidir.(yaklaşık süreler 1-140 dk arasında)

Dalgıçlık Türkiye sınırları içerisinde Türkiye Sualtı Sporları Federasyonuna (TSSF) bağlıdır. TSSF uluslar arası standartlarda CMAS standartını kabulettiği için Türkiye karasularında dalış yapabilmek için TSSF-CMAS brövesine sahip olması gerekir.Diğer sistemlerde eğitim almış dalgıçlar ise Türkiye karasularında dalış yapacaklarsa denklik yada dalış izin kimliklerine sahip olmaları gerekir.

Dalış eğitimi TSSF-CMAS standartlarına uygun olarak eğitim veren ve yetki belgesine sahip dalış okullarındaki dalış eğitmenleri tarafından verilebilinir. Diğer sistemlerdeki eğitmenler tarafından verilen eğitimlerin sonucunda hak edilen bröveler için TSSF denklik yada Dalıcı izin kimliği alınması gerekir.

Eğer herhangi bir dalış eğitmenini, kendi brövenizi sorgulamak isterseniz burayı tıklayarak TSSF resmi web sitesinden dilediğini kişinin bröve seviyesini öğrenebilirsiniz. TSSF kayıtlı dalış eğitim merkezleri için kendinize en yakın dalış okulunu buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Dalış eğitim secenekleri için burayı tıklayınız.

Dalış Eğitiminizi aldığınız eğitim kurumunun ve Eğitmeninizin yıllık çalışma sertifakalarını muhakkak sorunuz.(Eğitmenlik brövesi ayrı çalışma belgesi ayrıdır.)

Sizi daldıran her yetkili dalış merkezindeki yetkili eğitmen sizi otomatik olarak 3 şahıslara karşı mali mesuliyet sigortası ile sigortalı hale getirecektir.

Her dalıştan önce dalış merkezi ve eğitmenler daldıracakları kişilere bir feragatname imzalatmakla yükümlüdür.

Eğer bir deneme dalışı yaparak dalgıçlığa adım atarsanız sizi daldırak olan kişi öncelikle size kısa bir brifing vermelidir suyun altında yapacaklarınız ve yapmayacaklarınızla ilgili.(su altı işaretleşmeleri, nasıl hareket edeceğiniz ve neleri kesinlikle yapmamanız gerektiğiyle ilgili) Brifing sonrası ekipmanızı kuşanıp suya girişle başlayan heyecanlı bir dünya sizleri bekliyor olacak. bu deneme dalışı veya discovery dalış olarak adlandırılan aktivite 3 Yıldız dalıcı (tanıtım dalışı uzmanlığı olan) veya enaz 1 yıldız eğitmen ile birebir ve 5 metreye kadar yapılabilinen bir dalış olduğunu asla unutmayınız.

İyi dalışlar.. :)