Neden ciddi ve işinin ehli insanlarla dalmalı? Ciddi bir eğitimin bizlere dalış sporunda faydaları nelerdir?

Neden ciddi ve işinin ehli insanlarla dalmalı?  Ciddi bir eğitimin bizlere dalış sporunda faydaları nelerdir?  İşte bu soruları başımdan geçen bir olayda cevapladım kendi kendime.
Adı lazım değil, bir tatil yöresinde daha önce de daldığım ve o zaman da kafamda acabalar oluşturan bir dalış okuluna gittim ve "amaan ne olacak ki dalalım " diye düşündüm.  
Hoca bana 2 yıldız eğitiminin sonu olan birkaç kişi ile yakındaki bir adaya gideceğini söyledi.  Ben de gitmek istedim.  Derinliğin çok önemli olmadığını belirttim.  Burada yazıyorum diye değil cidden öyle söyledim.
Neyse çok uzatmayalım, oradaki hoca (adı lazım değil) haydi dedi baktım kıyıya 25 santıme 25 santim bir ufak bot yanaşmış :)
 
Dedim vardır herhalde bir bildiği hocanın koyduk 4 kişilik  ekipmanı ve tüpleri bota ve bizler de oturduk 4 kişi.  Çıktık yola.  Hedefimiz karşıdaki ada.  
Yaklaşık varış süresi bizim gidiş hızımızla birlikte 30 dakika.
Yolun ortasında bot su doldu.  Yani hocanın sakinliği bir yana ben tırsıyorum içten içten :)
 
Hoca dedi ki; "arkadaşlar dalış derinliği 30 metre. Bu arada dalış bilgisayarı olan var mı?" dedi.  Lan olm ne diyorsun diyeceğim içimden diyemiyorum.  
Cevap olarak hepimizden "Yok".  Benim dalış bilgisayarının pili bitmiş benim gurupta herkeste olur burada da kesin vardır dedim.  4 kişide derinlik ölçecek gage olan yok.
 
Hoca dedi ki; "farketmez ben tahmin edebiliyorum derinliği".  Bak bak bak :) tahmin edebiliyormuş..
 
Diyeceksiniz ki, madem öyle niye daldın?  Valla hata ettim.
 
Yanaştırdık botu kayalık ufak bir koy gibi bir yere.  Kuşandık suda.  indik.  Bende shorty vardı. Hoca dedi ki; biz ilerlersek sen gelme.  Ben de tamam dedim. 
 
Gel git derken geldik bir yere soğuk ve gri bir su.  Hiç birşey gözükmüyor ileride.  Duvar gibi bir gri alan.  Hoca bana bekle işareti yaptı hepsi sonra giriliğin içerisinde kayboldular.
 
İlk başta ayıkamadım şöyle bir 30 saniye.  Sonra ulan dedim 20 küsur metrede sap gibi ne yapıyorum tek başıma.  Bir iş olsa geberim gideceğim.  Dedim bunlar beni bu suda zaten bulamazlar. 
Ben dedim en iyisi yavaş yavaş yükseleyim.  dakikada bir palet vurdum ve yakınlardaki kayaları hiza alarak
yükselmeye başladım.  yaklaşık 5 metre civarlarında içimden 3-5 dakika saydım.  Dalış bilgisayarım yok ya.  Mecbur konuya 1-2-3 diye girdim ve 300 de sonlandı bu sayış.  
Sonra çıktım su yüzüne kayalıklarda (ki burada bir not düşeyim kıyıya yakın olmasam çok daha büyük bir dert 
derinliği kestirmek ve ne hızda yukarı çıktığını anlamak).
 
Kafam suyun içerisinde diğer arkadaşların  kabarcıklarını  arıyorum.  Baktım ileride gördüm.  Daldım yine ve takıldım peşlerine.  Hep beraber ilerledik.  
Hoca gördü beni ve gülümsedi.  yüzeyde bana "bulamadık seni zaten çok bulanık tı su" diyor.
 
Yani ne desem bilemedim ama en çok kendime kızdım.  Belirli bir miktar dalış tecrübem olmasa ve 2 yıldız eğitiminde iyi bir eğitim almış olmasam belki de büyük sıkıntı yaşayacaktım.
 
Siz siz olun bu işi iciddiye alın ve alanların yanında olun.
 
 
 
ETİKETLER: ciddi dalış